W przededniu rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja przypominamy publikację Patriotyzm: między dumą a odpowiedzialnością. Przedstawiamy w niej wybór tekstów na temat patriotyzmu, które ukazały się na stronie internetowej Instytutu Obywatelskiego.

Teksty zawierają różnorodne spojrzenia. Każdy z autorów patrzy na patriotyzm inaczej. Dla jednych to sprawy wielkie – bo narodowe i związane z historią. Dla innych drobne, codzienne, które dopiero połączone w całość tworzą rzeczy wielkie. Zdaje nam się, że proces poszukiwania odpowiedzi na bardzo ogólne pytanie: „czym jest patriotyzm?”, nigdy się nie zakończy. Bo żyjemy w świecie, w którym państwa i narody przywiązanie do ojczyzny pojmują w różny sposób. W jaki? To zależy od lokalnej historii, tradycji czy geopolitycznej pozycji danego państwa. Dziś też – jak pisze dla nas prezydent Lech Wałęsa – musimy zacząć się zastanawiać, czym jest patriotyzm i tożsamość nie tylko w wymiarze narodowym, ale także europejskim.

Komentarze piszą dla nas nie tylko Polacy, lecz także Amerykanka, Brytyjczyk, Czech, Hiszpan i Niemka. Takie zestawienie opinii pokazuje różne spojrzenia na patriotyzm i na Polskę. Jacy jesteśmy my, Polacy? Często popadamy ze skrajności w skrajność – nie doceniamy się, wpadamy w samozachwyt lub pogrążamy się w martyrologicznym cierpieniu. Na szczęście Polska się zmienia. Leczymy kompleksy. Czujemy się coraz bardziej dumni z naszego kraju. Ważne też jednak, żebyśmy nie popadli w samouwielbienie.

Życie pokazuje, że dopiero nasza postawa – słowa i czyny – potwierdza, czy jesteśmy patriotami. To one wypełniają treścią nasze codzienne życie. Jak pokazują nasze teksty, dobry Amerykanin głosuje i protestuje, Brytyjczyk ufa swojemu państwu, a Czech nie do końca uważa się za patriotę.

A Polacy? No właśnie. Jakimi jesteśmy obywatelami? Wystarczająco dobrymi?  Zapraszamy do lektury.

 

Pobierz: Patriotyzm: między dumą a odpowiedzialnością.