Dwunasty numer kwartalnika „Instytut Idei” zatytułowaliśmy „(S)prawa Polek”. Nieprzypadkowo.

Polki są coraz bardziej rozzłoszczone na własne państwo, które próbuje ograniczyć ich wolność i odebrać poczucie bezpieczeństwa. Polki są wściekłe, bo coraz bardziej uświadamiają sobie, że ich potrzeby nie są uwzględniane – mniej się liczą niż ideologia.

W „Czarny poniedziałek”, 3 października 2016 roku, Polki wykrzyczały swój gniew – manifestacje w obronie praw kobiet odbyły się w 118 miejscach w Polsce. Kolejne marsze przeszły przy okazji obchodów Dnia Kobiet 8 marca.

Skandaliczna decyzja o ograniczeniu dostępu do antykoncepcji awaryjnej (tabletki EllaOne tylko na receptę) tylko przypomniała kobietom, na co mogą liczyć w Polsce AD 2017. Wcześniej dostały próbę zaostrzenia prawa aborcyjnego, likwidację przez rząd standardów opieki okołoporodowej, zapowiedź wypowiedzenia konwencji antyprzemocowej, rezygnację z dofinansowania in vitro i likwidację instytucji pełnomocnika do spraw równego traktowania.

Rosnący gniew Polek może mieć większy wpływ na polską politykę niż jakiekolwiek inne zjawisko społeczne. Ten protest połączył kobiety w różnym wieku, o różnych poglądach, różniące się wykształceniem czy statusem społecznym. „Polityka obecnego rządu zaktywizowała nawet te Polki, które wcześniej ignorowały politykę. Kobiety zrozumiały, że już dłużej nie mogą pozostawać obojętne” – czytamy we wstępie 12. numeru „Instytutu Idei”.

W najnowszym numerze kwartalnika zastanawiamy się nad źródłami obserwowanego kryzysu praw kobiet w Polsce, w tym zwłaszcza nad społeczno-politycznymi przyczynami tego zjawiska. Staramy się dokładnie opisać, jak doszło do tej sytuacji. Czy wynika to z małej obecności Polek w polityce? Może źródła niskiej reprezentacji kobiet w życiu publicznym tkwią głębiej: w edukacji lub w rodzinie? A swój udział w zaistniałej sytuacji mają też media i politycy?

Jak wynika z badań, to Polki relatywnie częściej niż Polacy deklarują przywiązanie do zasad demokracji liberalnej. Może się zatem okazać, że stanie się tak, jak głosiło hasło, które mogliśmy usłyszeć w trakcie jednej z manifestacji: „ten rząd obalą kobiety!”. A później także kobiety zabiorą się za naprawianie Rzeczypospolitej.

Na łamach „Instytutu Idei” rozważamy też kroki naprawcze, czyli co politycy i obywatele mogą zrobić, żeby wyjść naprzeciw oczekiwaniom Polek i wyrównać szanse kobiet i mężczyzn. Piszemy o ewentualnych zmianach w ordynacji wyborczej, zagwarantowaniu kobietom większej obecności w zarządach firm, edukacji równościowej i nowoczesnej polityce rodzinnej, pomagającej kobietom pogodzić życie prywatne i wychowanie dzieci z karierą.

W najnowszym „Instytucie Idei” wypowiadają się: Małgorzata Druciarek, Anna Dryjańska, Małgorzata Fuszara, Kasia Gola, Marzena Haponiuk, Aleksandra Kaniewska, Małgorzata Kidawa-Błońska, Renata Kim, Dominika Kozłowska, Paweł Kubicki, Anna Mateja, Konrad Niklewicz, Janina Petelczyc, Agnieszka Rucińska, Joanna Solska, Dorota Warakomska, Michał Zieliński.

Cały numer Instytutu Idei do pobrania (PDF)