Newsletter

Zwycięzcy konkursu Zielony Dom z wizytą w Warszawie

Redakcja Instytutu, 10.06.2011
We środę, 8 czerwca 2011 roku w Sali Kolumnowej w Sejmie odbyła się Gala Finałowa konkursu „Zielony dom”. Konkurs miał na celu uświadomienie jak ważna jest ekologia w życiu każdego z nas.

We środę, 8 czerwca 2011 roku w Sali Kolumnowej w Sejmie  odbyła się Gala Finałowa konkursu „Zielony dom”. Konkurs  miał na celu uświadomienie jak ważna jest ekologia  w życiu każdego z nas. Że w życiu codziennym jesteśmy w stanie wpłynąć na świadome, rozsądne gospodarowanie zasobami naturalnymi. Że dbałość o środowisko można propagować każdego dnia, w każdej rodzinie. Sukces w tej dziedzinie jest wypadkową działań nas wszystkich. Tego wszystkiego szukaliśmy w nadesłanych pracach konkursowych. Tym się kierowaliśmy wybierając nagrodę dla zwycięzców, którą była wycieczka do Warszawy połączona z wizytą w Centrum Nauki Kopernik. Wizyta w Koperniku  oprócz walorów zaspokojenia ciekawości i poznawczych miała na celu podtrzymanie trendu jaki przyświecał naszym zwycięzcom. Ciekawość świata i dążenie do jego codziennego ulepszania powinny być obecne w życiu każdego. Dziecka i dorosłego.

W trakcie uroczystej Gali Jarosław Makowski – dyrektor instytutu Obywatelskiego podziękował i pogratulował uczniom oraz nauczycielom za trud włożony w przygotowania prac oraz wręczył dyplom i zestaw filmów przyrodniczych BBC. W spotkaniu wzięli także udział posłowie: Czesław Czechyra, Jerzy Feliks Fedorowicz oraz Agnieszka Pomaska.  Po zakończeniu części oficjalnej uczniowie udali się na zwiedzanie gmachu Sejmu RP. Spotkali się również z marszałkiem Sejmu Grzegorzem Schetyną, a następnie udali na zwiedzanie CN Kopernik. Po południu grupa z Barłomina zwiedziła Muzeum Marii Skłodowskiej – Curie, natomiast uczniowie z Częstochowy wjechali na Taras Widokowy na 30 piętrze Pałacu Kultury i Nauki oraz obejrzeli wystawę „Człowiek: ewolucja niezwykła. Zaczęło się od Darwina …” poświęconą narodzinom i podstawom teorii ewolucji.

Prace, które spłynęły do nas z całej Polski , a było ich ponad 200, pokazały, jak jest wysoki poziom świadomości ekologicznej już wśród najmłodszych. Ich ciekawe pomysły, wypracowane w zespołach pokazały jak wiele można osiągnąć działając razem.

Wiedzą o tym na pewno uczniowie dwóch klas: klasy VI ze Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Barłominie z dyrektor  Haliną Szlagą oraz nauczycielami Mirosławą Bobkowską, Sylwią Dampc i ks. Bartłomiejem Zentkowskim oraz VI klasy ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Częstochowie z nauczycielkami Iwoną Walczak i Joanną Otto. Doświadczenie osobiste każdego z nich, a także pomysłowość  dają wskazówki  do działania na przyszłość. Zielony dom, to taki dom, w którym , jak piszą uczniowie z Częstochowy:

Wprowadzamy nową modę, wszyscy oszczędzamy wodę!

Mądre główki wyłączają zbędne żarówki!

Każdy ekolog tak reaguje, że swoje śmieci segreguje!

Nie zanieczyszczamy wód i lasów, będą ozdobą przyszłych czasów.

Mamy na to niezbite dowody- rower mniej szkodzi niż samochody.

Nie hałasujemy, bo ciszę preferujemy.

Gdy zakupy robimy, z torbą wielokrotnego użytku chodzimy.

Na pytanie: „A co Ty robisz dla ochrony środowiska?”  bohater komiksu uczniów z Barłomina odpowiada:

Do ostatniej kartki zeszyt zapisuję,

W ten sposób papieru i drzew nie marnuję.

W pojemniku noszę drugie śniadanie,

To też jest papieru oszczędzanie.

Do lodówki ciepłego jedzenia nie wstawiam

I innych do tego gorąco namawiam.

Gaszę światło zawsze, gdy wychodzę z pokoju,

Zapalona żarówka nie dałaby mi spokoju.

Zamykam drzwi, by ciepło nie uciekało

Bo wiem, że opału i tak mamy mało.

 

Prace 10 wyróżnionych klas  otrzymają od nas zestawy filmów przyrodniczych BBC. Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy. A zwycięzcom i wyróżnionym raz jeszcze gratulujemy.

Na zorganizowany przez Instytut Obywatelski konkurs ekologiczny „Zielony dom” napłynęło ponad 200 prac z całej Polski. Konkurs miał na celu uświadomienie potrzeby ochrony środowiska, budowanie świadomości ekologicznej oraz promowanie działań mających pomóc w rozsądnym gospodarowaniu dostępnymi zasobami. Konkurs skierowany był do uczniów  4, 5 i 6 klas szkół podstawowych.

Ze względu na wysokim poziom nadesłanych prac Jury postanowiło przyznać dwie nagrody główne: wycieczki do Warszawy połączonej ze zwiedzaniem Centrum Nauki Kopernik.

W konkursie zwyciężyły prace uczniów: klasy VI ze Szkoły Podstawowej w Barłominie (woj. pomorskie) przygotowana pod kierunkiem pani Haliny Szlagi oraz klasy VI ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Częstochowie przygotowana pod opieką Joanny Otto i Iwony Walczak.

Wyróżnienia, w postaci zestawów filmów przyrodniczych BBC otrzymają:

– Klasa V ze Szkoły Podstawowej nr 27 w Dąbrowie Górniczej,

– Koło ekologiczne ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 3 w Krakowie,

– Klasa IV ze Szkoły Podstawowej w Lucieniu,

– Klasa V a ze Szkoły Podstawowej w Kurowicach,

– Klasa V b z Zespołu Szkół Gminnych w Milanówku,

– Klasa V c ze Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 5 w Piekarach Śląskich,

– Klasa VI a ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Radzionkowie,

– Klasa VI ze Szkoły Podstawowej w Sławkowie.

– Klasa VI c ze Szkoły Podstawowej w Stroniu Śląskim,

– Klasa VI ze Szkoły Podstawowej nr 23 w Tychach.

Jury przyznało dwa wyróżnienia specjalne (również w postaci zestawów filmów przyrodniczych BBC). Otrzymują je:

– Koło ekologiczne ze Szkoły Podstawowej w Rydzewie,

– Koło ekologiczne klasy IV a i V a w Węgierskiej Górce.