Newsletter

Warszawa, 31.05.2012

Redakcja Instytutu, 25.05.2012
Debata Robert Kaplan "Monsun. Ocean Indyjski i przyszłość amerykańskiej dominacji"

Wydawnictwo Czarne i Instytut Obywatelski zapraszają: Robert Kaplan „Monsun. Ocean Indyjski i przyszłość amerykańskiej dominacji”
O politycznym wizjonerstwie Roberta Kaplana oraz rosnącym znaczeniu Azji rozmawiać będą sinolog prof. Bogdan Góralczyk (UW) i reporter Jerzy Haszczyński (Rzeczpospolita).
Debatę poprowadzi Aleksander Kaczorowski.
WARSZAWA
31 maja (czwartek) 2012 r., godz. 19:00
Miejsce: Wrzenie Świata ul. Gałczyńskiego 7

Najnowsze dzieło znanego geopolitycznego wizjonera koncentrującego się na obszarze basenu Oceanu Indyjskiego. Indie, Pakistan, Chiny, Indonezja, Birma, Oman, Sri Lanka, Bangladesz czy Tanzania to sceny krwawych walk o demokrację i wolność religijną, o niezależność i bezpieczeństwo energetyczne, kraje zmagające się z gwałtownym wzrostem populacji, zmianami klimatycznymi i polityką rządów ekonomistów. Znakomita diagoza jednego z najdynamiczniej rozwijających się regionów – „monsunowej Azji” – która zdaniem Kaplana staje się demograficznym i strategicznym centrum świata XXI wieku.

„Zapierająca dech opowieść o schyłku zachodniego królestwa nad światem. Robert Kaplan, politolog, reporter i podróżnik, kreśli kontury nowej mapy świata, w którym dotychczasowe potęgi – Europa i Ameryka Północna – będą jedynie obrzeżami, środkiem zaś i sensem stanie się Ocean Indyjski i mocarstwa Chin, Indii i Iranu. Nadciąga kres imperium Ameryki i pięćsetletniej epoki, w której nad światem panował Zachód – przepowiada Kaplan. Nastaje czas Wschodu, czas Azji.”
Wojciech Jagielski

„Wskażcie mi dziennikarza zajmującego się sprawami międzynarodowymi, który nie pozazdrości Kaplanowi. Nie pozazdrości – skłamie. W „Monsunie” jest wszystko. Analiza gry na wielkiej geopolitycznej szachownicy. Trochę reportażu przywiezionego łódką z Bangladeszu. Co nieco literatury i historii. Są piraci, admirałowie, agenci, komandosi, kupcy, terroryści, stratedzy i poeci. I statki załadowane kadzidłem, pieprzem, jedwabiem, napełnione ropą. „Monsun” zachwyca odkryciem wagi Birmy i Omanu, potwierdzeniem znaczenia Chin i Indii. Wskazaniem, że środek świata przesuwa się na Ocen Indyjski.”
Jerzy Haszczyński

Robert D. Kaplan (ur. 1952 r.) jest amerykańskim dziennikarzem, pisarzem i komentatorem politycznym. Współpracuje z wieloma uznanymi tytułami prasowymi m.in. „The Washington Post”, „The New York Times”, „The Wall Street Journal”. W latach 80. jako korespondent wojenny relacjonował przebieg wojny iracko-irańskiej i radzieckiej interwencji w Afganistanie. Jest autorem kilkunastu książek. Po polsku ukazały się: „Śródziemnomorska zima. Uroki historii i krajobrazu Tunezji, Sycylii, Dalmacji oraz Peloponezu”, „Polityka wojowników. Dlaczego przywództwo potrzebuje pogańskich wartości”, „Bałkańskie upiory. Podróż przez historię” oraz „Na wschód do Tatarii. Podróże po Bałkanach, Bliskim Wschodzie i Kaukazie.”