Newsletter

DYSKUSJA: Szkoła Myślenia. Nieusuwalność biedy?

Redakcja Instytutu, 04.12.2010
Serdecznie zapraszamy na dyskusję, która odbędzie się 8.12.2010, godz. 17:00, w Klasztorze OO. Dominikanów, w Lublinie, przy ul. Złotej 9 (Stare Miasto).

Debata Instytutu Obywatelskiego w ramach projektu Szkoła Myślenia

8.12.2010, godz. 17:00

Miejsce:  Klasztor OO. Dominikanów, Lublin, ul. Złota 9 (Stare Miasto).

Pomału ogarnia nas przedświąteczny szał zakupów. Specjaliści szacują, że na tegoroczne Święta wydamy więcej niż w ubiegłym roku. Prezenty, smakołyki na stół, ozdoby naszych domów. Tymczasem tuż obok, za naszymi drzwiami, może w tej samej klatce, w sąsiednim domu, czai się bieda. Nie chodzi bynajmniej o chwilową niemoc finansową, ale o zjawisko, które coraz szerzej dotyka naszych rodaków, sąsiadów, bliskich. Oczywiście sposobów na pomoc znajduje się wiele, ale… W tym przedświątecznym czasie wraz z przedstawicielami Kościoła, organizacji pozarządowych, naukowcami i politykami, chcemy rozmawiać o tym jak walczyć z bieda – w jaki sposób budowane są programy, na ile pomoc płynie z Kościoła, na ile przez ngo, na ile instytucje te wyręczają władze w pomocy dla obywateli, na ile państwo powinno robić to samo. Zapytamy również o rozdzielenie ich kompetencji, jak i o możliwą kooperacje.

Podczas debaty zapytamy także o skuteczność aktualnych metod walki z bieda, porozmawiamy o konieczności edukacji, o tym, jak prowadzić edukacje wśród ludzi, którym brak zaspokojenie podstawowych potrzeb?

W debacie udział wezmą:

Tomasz Dostatni OP – duszpasterz i publicysta, prezes Fundacji Ponad Granicami,

Joanna Mucha – posłanka Platformy Obywatelskiej,

Karolina RomanowskaStowarzyszenie Wiosna,

Sebastian Szymański – filozof i socjolog, członek redakcji Kultury Liberalnej.

Dyskusje poprowadzi Magdalena M. Baran – koordynator projektów Instytutu Obywatelskiego

Partner wydarzenia: Fundacja Ponad Granicami

Patronat medialny: Kultura Liberalna