Newsletter

DYSKUSJA: Religia, demokracja, konflikt? – panel dyskusyjny Instytutu Obywatelskiego

Redakcja Instytutu, 13.01.2011
Coraz częściej, szczególnie w Europie, religie jawią się jako wyzwanie dla demokracji. Czas, gdy religie i liberalna demokracja współistniały pokojowo bezpowrotnie minął. Paradoks polega na tym, że im bardziej laicyzują się społeczeństwa, tym bardziej do głosu dochodzą ruchy fundamentalistyczne. A zatem: czy Kościoły mają prawo ingerować w życie państwa i naciskać na polityków, by postępowali zgodnie z kościelną doktryną?

Serdecznie zapraszamy do udziału w dyskusji, która odbędzie się 14.01.2011 (piątek), o godz. 11:00 w Lutheraneum (podziemia kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy), przy pl. S. Małachowskiego 1 w Warszawie.

Coraz częściej, szczególnie w Europie, religie jawią się jako wyzwanie dla demokracji. Czas, gdy religie i liberalna demokracja współistniały pokojowo bezpowrotnie minął. Paradoks polega na tym, że im bardziej laicyzują się społeczeństwa, tym bardziej do głosu dochodzą ruchy fundamentalistyczne. A zatem: czy Kościoły mają prawo ingerować w życie państwa i naciskać na polityków, by postępowali zgodnie z kościelną doktryną? Dlaczego, szczególnie w Polsce, tylko Kościół rzymskokatolicki ma problem z obecnością w sferze publicznej – nie mają go raczej protestanci. Czy jest to wynik tego, że Kościołem dominującym jest Kościół rzymski? Czy zatem będziemy świadkami narastającego konfliktu miedzy religiami a świeckim społeczeństwem, świeckim państwem?

W dyskusji udział wezmą:

  • Ks. Prof. Tomáš Halík – socjolog, prezydent czeskiej Akademii Chrześcijańskiej
  • Ks. Prof. Bogusław Milerski – teolog, pedagog, publicysta, profesor CHAT w Warszawie
  • Prof. Stanisław Krajewski – filozof, matematyk i publicysta, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów
  • Tomasz Dostatni OP – duszpasterz i publicysta, prezes Fundacji Ponad Granicami

Prowadzenie: Jarosław Makowski – teolog i publicysta, dyrektor Instytutu Obywatelskiego