Newsletter

CYKL: Miasto 2.0: Warszawskie Latające Spotkania Strategiczne

Redakcja Instytutu, 21.02.2011
W ciągu ostatnich trzech lat warszawiacy w dziesiątkach miejskich inicjatyw, festiwali i gadanin odkrywali swoje prawo do miasta. Cykl „Miasto 2.0” jest przeniesieniem miejskiej rewolucji na następny poziom: wskazuje konkretne problemy i tworzy strategie ich rozwiązania.

W ciągu ostatnich trzech lat warszawiacy w dziesiątkach miejskich inicjatyw, festiwali i gadanin odkrywali swoje prawo do miasta. Cykl Miasto 2.0 był przeniesieniem miejskiej rewolucji na następny poziom. Miał na celu wskazanie konkretnych problemów i tworzenie strategii ich rozwiązywania.

Projekt Miasto 2.0 poprowadziła Joanna Kusiak – doktorantka Uniwersytetu Warszawskiego i Technische Univesitat Darmstadt, (prezeska Stowarzyszenia DuoPolis)  członkini redakcji Kultury Liberalnej). Przygotowuje rozprawę doktorską „Rewolucja miast. Materialistyczna analiza transformacji miast postsocjalistycznych na przykładzie Tirany, Warszawy i Berlina”.

Organizatorzy cyklu: Miasto 2.0: Instytut Obywatelski, DuoPolis, Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Patroni medialni: Przekrój, MM Warszawa, Kultura Liberalna, Dwutygodnik, TVN Warszawa

Koordynator projektu: Agnieszka Mitkowska, a.mitkowska@instytutobywatelski.pl.

Spotkania w ramach cyklu:

18.02.2011 – WARSZAWA

Łódź w Warszawie

Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa ul. Pańska 3, godz. 18.00

Paneliści: Hanna Gronkiewicz-Waltz (prezydent m.st. Warszawy ), Hanna Zdanowska (prezydent Łodzi),  prof. Marek Janiak (prezes Fundacji Ulicy Piotrkowskiej,architekt, wykładowca Politechniki Łódzkiej),  prof. Krzysztof Nawratek (wykładowca School of Architecture & Design, Plymouth, architekt i urbanista). Wprowadzenie: Joanna Mytkowska (dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej). Prowadzenie: Joanna Kusiak (DuoPolis, Kultura Liberalna).

Związek Łodzi z Warszawa od zawsze był trudny – Łódź często odnosiła się do Warszawy z niechęcią (zarzucając jej swoisty brain drain, wysysanie najzdolniejszych mieszkańców). Warszawa do Łodzi – z chłodną obojętnością. Tym bardziej, że czasy kryzysu Łodzi przypadły na okres największego rozkwitu Warszawy. Czy Łódź powinna przestać bać się Warszawy? Czy Warszawa powinna zainteresować się dziedzictwem Łodzi? Dlaczego Warszawie powinno zależeć na tym, by Łódź znowu stała się pulsującą życiem metropolią? O tym wszystkim rozmawiano w czasie dyskusji „Łódź w Warszawie”.

– 28.02.2011 -WARSZAWA

Niezależni w polityce – co dalej?

Kawiarnia Ogrody, Warszawa ul. Mariensztat 21 A, godz. 18.30

Paneliści: Ingeborga Janikowska-Lipszyc (Ochocianie-Sąsiedzi), Tomasz Andryszczyk (rzecznik Hanny Gronkiewicz Waltz), Paulina Capała (Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych ę), Grzegorz Lewandowski (Chłodna 25, Forum Dialogu). Prowadzenie:  Joanna Kusiak (DuoPolis, Kultura liberalna).

Przez długi czas przedstawiciele organizacji pozarządowych stronili od klasycznej polityki reprezentacji. W wyborach lokalnych w 2010 roku po raz pierwszy to się zmieniło: wielu lokalnych aktywistów niepowiązanych do tej pory z żadną konkretną partią kandydowało i weszło do rad i samorządów. Czy jest to szansa na przełamanie negatywnego obrazu klasycznej polityki? Czy zawodowi politycy reprezentujący partie mogą spotkać się z niezależnymi działaczami po tej samej stronie barykady? Czy obie strony są gotowe do współpracy?

– 10.03.2011 -WARSZAWA

Wielkomiejsko nie musi znaczyć drogo

Nowy Wspaniały Świat, Warszawa ul. Nowy Świat 63, godz. 19.00

Paneliści: Andrzej Kobel (Stowarzyszenie Prywatnych Przedsiębiorców Traktu Królewskiego), Aleksander Kałasa (Piekarnia Kuracyjna), Piotr Królikiewicz (z-ca Burmistrza Śródmieścia), Marcin Rzońca (radny m. st. Warszawy). Prowadzenie:  Joanna Kusiak (DuoPolis, Kultura liberalna).

Wielkie metropolie nie muszą być niedostępnymi, drogimi salonami. W turystycznym Rzymie lokalne, tanie trattorie są ukryte między drogimi restauracjami, w Berlinie wiele lokali działa na zasadzie „Płać ile masz”. Przykład znanego bistro z Krakowskiego Przedmieścia pokazuje, że tanio nie musi znaczyć „brudno” lub „źle”.

Czy po remoncie dworca tanie kanapki muszą zostać zastąpione wyłącznie sieciowymi kawiarniami? Czy filia banku jest ważniejsza od baru mlecznego? Dlaczego kawa w Warszawie jest droższa niż w Berlinie i Rzymie? Czy wielkie miasto musi być niedostępnym, drogim salonem? Czy i jak miasto mogłoby wspierać tanie usługi? Czy możliwy jest tymczasowy, niedrogi wynajem lokali o niejasnym statusie?

– 25.03.2011 -WARSZAWA

O granicach partycypacji

Klubokawiarnia Chłodna 25, Warszawa ul. Chłodna 25, godz. 18.00

Paneliści: Kacper  Pobłocki (UAM), Joanna Erbel (DuoPolis, IS UW), Anna Petroff-Skiba (Centrum Komunikacji Społecznej Urząd m.st. Warszawy). Prowadzenie:  Joanna Kusiak (DuoPolis, Kultura liberalna).

Coraz więcej inwestycji poprzedzona jest konsultacjami społecznymi. Chociaż ich mechanizmy nie zawsze są przejrzyste a rezultaty nie zawsze wiążące, Warszawiacy uczą się współdecydować o swoim mieście. Czy są jednak decyzje, które – dla dobra wszystkich – powinny być podejmowane odgórnie? Czy za entuzjazmem partycypacji nie kryje się dominacja konkretnych grup interesu? Czy partycypacja ma swoje granice?

– 5.04.2011 -WARSZAWA

O pożytkach z chaosu czyli czego nie należy porządkować?

Sen Pszczoły, Warszawa  ul. Inżynierska 3  (drugie podwórko, za białą bramą), godz. 18.00

Paneliści: Bogna Świątkowska (Fundacja Bęc Zmiana), Ola Wasilkowska (architektka), Jan Pawlik (architekt, artysta graffiti, DuoPolis). Prowadzenie: Joanna Kusiak (DuoPolis, Kultura Liberalna).

Warszawa bardzo szybko się modernizuje. Po latach są wiążące plany zagospodarowania Placu Defilad, ze Stadionu Dziesięciolecia zniknął Jarmark Europa. Jest czyściej. Z drugiej strony żal za Stadionem zawiera w sobie coś więcej, niż tylko nostalgię. Dlaczego z krajobrazu Warszawy zniknął Supersam i Fabryka Kamlera? Stare fabryki są burzone zamiast zmieniać je w lofty, jak dzieje się w innych miastach. Co stanie się z Bazarem przy Hali Banacha? Czy miejski chaos zawsze jest zjawiskiem negatywnym? Czy są w Warszawie miejsca i zjawiska, których nie należy porządkować? Kiedy nieporządek jest destrukcyjny, a kiedy może się z niego coś narodzić?