Newsletter

Debata: „Koniec kościoła otwartego?”

Redakcja Instytutu, 13.02.2011
Serdecznie zapraszamy na debatę: "Koniec Kościoła Otwartego?", która odbędzie się 17 lutego 2011 o godz. 19:00 w Auli Kolegium Filozoficzno-Teologicznego OO. Dominikanów w Krakowie. Uczestnicy: Tomasz Dostatni OP - duszpasterz i publicysta, prezes Fundacji Ponad Granicami, Jarosław Makowski - teolog i publicysta, dyrektor Instytutu Obywatelskiego, Paweł Marczewski - historyk idei, socjolog, członek Przeglądu Politycznego i Kultury Liberalnej,dziennikarz Europy - miesięcznika idei, Prof. Zbigniew Mikołejko - Kierownik Zakładu Badań nad Religią w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN.

Przed rokiem 1989 tzw. katolicyzm „otwarty” stanowił pomost między opozycjonistami wywodzącymi się z laickiej lewicy i kościelnymi tradycjonalistami. Po przełomie demokratycznym starał się chronić polski Kościół przed tryumfalizmem. Jaką rolę ma do odegrania dziś, po katastrofie smoleńskiej i w dobie debat o in vitro, kiedy Polska wydaje się podzielona między zwolenników upolitycznionej religii i orędowników bezwarunkowej świeckości sfery publicznej? Kto i dlaczego potrzebuje dziś katolicyzmu „otwartego”?

O tym wszystkim będziemy rozmawiać w czasie debaty: „Koniec Kościoła Otwartego?”, która odbędzie się 17 lutego 2011 o godz. 19:00 w Auli Kolegium Filozoficzno-Teologicznego OO. Dominikanów w Krakowie.

Uczestnicy:

  • Tomasz Dostatni OP – duszpasterz i publicysta, prezes Fundacji Ponad Granicami
  • Jarosław Makowski – teolog i publicysta, dyrektor Instytutu Obywatelskiego
  • Paweł Marczewski – historyk idei, socjolog, członek Przeglądu Politycznego i Kultury Liberalnej, dziennikarz Europy – miesięcznika idei
  • Prof. Zbigniew Mikołejko – Kierownik Zakładu Badań nad Religią w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN

Prowadzący: Dominika Kozłowska – redaktor naczelna Miesięcznika „Znak”

Organizatorzy: Miesięcznik „Znak”, Instytut Obywatelski, Kolegium Filozoficzno-Teologiczne Dominikanów