Newsletter

DYSKUSJA: O granicach partycypacji

Redakcja Instytutu, 21.03.2011
Instytut Obywatelski, Stowarzyszenie DuoPolis i Kultura Liberalna zapraszają na dyskusję O granicach partycypacji, która odbędzie się 25 marca 2011 r. w Warszawie, w Klubokawiarni Chłodna 25, ul. Chłodna 25. Start: godz. 18.00. Wstęp wolny.

Instytut Obywatelski, Stowarzyszenie DuoPolis i Kultura Liberalna zapraszają na dyskusję O granicach partycypacji, która odbędzie się 25 marca 2011 r. w Warszawie, w Klubokawiarni Chłodna 25, ul. Chłodna 25. Start: godz. 18.00. Wstęp wolny.

Boisko czy targowisko? Czy mieszkańcy chcieliby ogrodzić Ogród Krasińskich i mieć park historyczny? Jak ma się zmienić Stare Miasto? Jaki będzie plan zarządzania Historycznym Centrum Warszawy? Czy na Żoliborzu uhonorować Ferenca Liszta i jak? Takie pytania zadają władze miasta mieszkańcom Warszawy podczas konsultacji społecznych. Coraz więcej miejskich inwestycji poprzedzona jest konsultacjami społecznymi. Mimo, że mechanizmy nie zawsze są przejrzyste, a rezultaty wiążące, warszawiacy uczą się współdecydować o swoim mieście. Konsultacje przeprowadzone w Warszawie w 2010 r. dotyczyły m.in.: modernizacji terenów zielonych, przeznaczenia budynków komunalnych, planowania nowych parkingów, strategii rozwiązywania problemów społecznych, ochrony zabytków, rewitalizacji.

Czy są jednak decyzje, które – dla dobra wszystkich – powinny być podejmowane odgórnie? Czy za entuzjazmem partycypacji nie kryje się dominacja konkretnych grup interesu? Czy partycypacja ma swoje granice?

Uczestnicy dyskusji:

  • Kacper  Pobłocki (UAM)
  • Joanna Erbel (DuoPolis, IS UW)
  • Anna Petroff Skiba (Centrum Komunikacji Społecznej Urząd m.st. Warszawy)

Spotkanie poprowadzi: Joanna Kusiak (DuoPolis, Kultura Liberalna)

Organizatorzy cyklu Miasto 2.0: Instytut Obywatelski, DuoPolis, Kultura Liberalna
Patroni medialni:
Przekrój, MM Warszawa, Kultura Liberalna, Dwutygodnik, TVN Warszawa