Newsletter

Atak na Trybunał to cios w gospodarkę

Redakcja Instytutu, 13.11.2016
Zdaniem Jerzego Hausnera trwający od roku atak PiS na Trybunał Konstytucyjny to niedoceniana przyczyna obecnych problemów z malejącym wzrostem gospodarczym

W Krakowie odbyło się kolejne spotkanie Klubu Obywatelskiego. Gościem specjalnym był znany ekonomista prof. Jerzy Hausner. Wraz z marszałkiem województwa małopolskiego Jackiem Krupą i posłankami – Izabelą Leszczyną i Kingą Gajewską-Płochocką – profesor dyskutował w Klubie Pod Jaszczurami o przyszłości polskiej gospodarki, innowacjach i perspektywach rozwoju ekonomicznego, a także propozycjach programowych Platformy Obywatelskiej.

Fotografia: facebook.com/izabelaleszczyna

Jak wyjaśniał prof. Hausner, miarą innowacyjności jest wzrost produktywności – większy niż w krajach sąsiednich. Jeśli przyjąć tę miarę, polska gospodarka wypada całkiem nieźle pod względem innowacyjności. – Polskie firmy dobrze radzą sobie z implementacją zagranicznych rozwiązań technologicznych czy produkcyjnych. Jednak problemem naszego kraju są wciąż zbyt małe zachęty do rozwoju wewnętrznej kreatywności – mówił ekonomista.

Ekonomista wskazywał na bolączkę rodzimej innowacyjności – przewagę rywalizacji nad współpracą. – Polskie firmy nauczyły się odnajdywać w warunkach rynkowej rywalizacji. Dziś przyszła pora, by nauczyły się także współdziałać po to, aby zwiększać własny i krajowy potencjał – stwierdził prof. Hausner.

Uczestnicy spotkania sporo miejsca poświęcili programowym propozycjom Platformy Obywatelskiej zaprezentowanym na początku października w Gdańsku. Posłanka Izabela Leszczyna przekonywała do podatkowych propozycji Platformy, w tym zwłaszcza do jednolitego podatku. System podatkowy powinien być progresywny, a po ostatnim wielkim kryzysie finansowym nie ma już powrotu do niektórych koncepcji liberalnych jak np. podatek liniowy.

Prof. Hausner pochwalił PO za dostrzeżenie problemów i zjawisk, które dotąd umykały innym ugrupowaniom. Ze słowami uznania spotkała się całościowa wizja polityki senioralnej. Za słabą stronę programu profesor uznał natomiast brak bezpośredniego odniesienia do nowych form aktywności gospodarczej takich jak np. Uber.

Posłanka Leszczyna podziękowała gościom także za krytyczne uwagi. Platforma Obywatelska nie chce zamykać się we własnym gronie i jest otwarta na współpracę z rozmaitymi środowiskami. Tylko wspólny wysiłek umożliwi wypracowanie sensownego programu dla Polski „po PiS-ie”. I właśnie Kluby Obywatelskie, takie jak krakowski, umożliwiają każdemu wyrażenie swoich trosk, pomysłów, postulatów czy oczekiwań wobec największej partii opozycyjnej.

Pytania uczestników Klubu Obywatelskiego sprawiły, że ciężko było uciec od bieżącego kontekstu – trwających rok rządów PiS. Marszałek Małopolski wskazywał na wynikające z polityki partii Jarosława Kaczyńskiego trudności towarzyszące wydatkowaniu pieniędzy unijnych. – Od miesięcy mam w urzędzie agentów CBA, którzy szukają haków na poprzedników. Jak w takich warunkach wydawać środki europejskie? – pytał Jacek Krupa. Jednak mimo tych trudności województwo małopolskie intensywnie przygotowuje się już na okres, gdy Polska przestanie być największym beneficjentem unijnej pomocy i trzeba będzie w większym niż dziś stopniu oprzeć się na własnych środkach.

Prof. Hausner zauważył, że brak zaufania do przedsiębiorstw prywatnych czy instytucji publicznych pozostających poza bezpośrednim wpływem Prawa i Sprawiedliwości to „znak firmowy” obecnej władzy. – Archaiczny sposób myślenie PiS o państwie, nieufność i obsesja kontrolowania wszystkich przesądza już na starcie o niepowodzeniu działań premiera Morawieckiego – ocenił były wicepremier.

Zdaniem ekonomisty trwający od roku atak PiS na Trybunał Konstytucyjny to niedoceniana przyczyna obecnych problemów z malejącym wzrostem gospodarczym. – Od roku bardzo wyraźnie spadają nakłady inwestycyjne. Główny powód to niestabilność systemu prawnego i niszczenie Trybunału Konstytucyjnego – powiedział prof. Hausner. Skrytykował ostro partię rządzącą także za atak na Rzecznika Praw Obywatelskich. – Jeśli dziś minister rządu grozi Adamowi Bodnarowi, to zagrożony jest nie tylko system prawny, ale same podstawy demokracji – zauważył.