Newsletter

Samorząd to esencja demokracji

Redakcja Instytutu, 18.09.2016
Współpraca między rządem, samorządem i społeczeństwem obywatelskim jest dobrym pomysłem na Polskę

16 września w Olsztynie odbyła się konwencja programowa Platformy Obywatelskiej. Podsumowano na niej wszystkie dotychczasowe konferencje samorządowe.

Prelegenci mówili m.in. o zmianach prawnych w funkcjonowaniu samorządów, budowaniu społeczeństwa obywatelskiego i niezależności finansowania samorządu.

Wśród zaproszonych gości był sędzia Jerzy Stępień – współtwórca samorządów w Polsce, europoseł Jerzy Buzek, były wojewoda podlaski Maciej Żywno, a także posłowie Janusz Cichoń i Andrzej Halicki.

By państwo funkcjonowało sprawnie, samorząd powinien działać na rzecz społeczeństwa obywatelskiego. – Musimy planować kolejne kroki decentralizacji, przekazywania władzy bliżej ludzi – zaznaczył na początku przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. – Ważne są dobre relacje między samorządem a rządem. Udawało nam się to przez 8 lat. Wszystko musimy robić w sposób oczekiwany przez mieszkańców – dodał były marszałek Sejmu.

Szef rady programowej Platformy Tomasz Siemoniak zwrócił uwagę na kwestię podstawową. – Sprawy samorządu dotyczą każdego obywatela. Samorząd to my wszyscy – powiedział.

Tymczasem, jak ocenił były wicepremier, obecnie rządzą nami ludzie, którzy samorządom nie ufają. – Poprzez centralizację próbują rządzić małymi społecznościami. PiS próbuje kontrolować samorząd, przerzucając na niego obowiązki, a nie dając więcej uprawnień – mówił Siemoniak.

W Olsztynie gościliśmy ludzi, którzy reformę samorządu w Polsce wdrażali: profesora Jerzego Buzka i sędziego Jerzego Stępnia. Prof. Buzek przypomniał zebranym o elementach składających się na istotę funkcjonowania demokratycznego państwa. – Z trójkąta demokracja – samorząd terytorialny – społeczeństwo nie można czegokolwiek wyjąć. Demokracja to nie tylko wolne wybory, ale też samorządność.

Co ważne, funkcjonowanie samorządów przekłada się m.in. na wykorzystanie środków unijnych. Jerzy Buzek wyjaśnił, że za polskim sukcesem pozyskania funduszy UE stoją regiony. To dzięki nim Polska osiągnęła praktycznie 100 proc. absorbcji środków.

Z kolei poseł Robert Tyszkiewicz przekonywał, że samorządy w Polsce powinny w większym stopniu zająć się dyplomacją i relacjami w Europie. Zaś były wojewoda podlaski Maciej Żywno zwrócił uwagę, że silne państwo jest możliwe dzięki silnemu społeczeństwu. – Chcąc budować silne państwo, musimy wzmacniać rozwój społeczności lokalnych i wspierać zaangażowanie młodych – stwierdził.

Działania PiS wobec samorządu podsumował Jerzy Stępień. – Obecna władza prowadzi proces ponownej centralizacji – mówił sędzia. – To zagrożenie dla samorządu – dodał.