Newsletter

Brakuje dziś głosu Jana Pawła II

Redakcja Instytutu, 02.04.2016
Słowa Karola Wojtyły były dla wielu rodaków drogowskazem, nie tylko w sprawach religijnych. Jan Paweł II popierał europejskie aspiracje Polski

Postać Jana Pawła II, świętego Kościoła katolickiego, w 11. rocznicę śmierci papieża była tematem inauguracyjnego spotkania Klubu Obywatelskiego w Częstochowie. Nieopodal klasztoru jasnogórskiego wspominano życie i działalność publiczną Karola Wojtyły. Zastanawiano się nad piętnem, jakie papież Polak odcisnął na losach macierzystego kraju i świata.

Zmarły 2 kwietnia 2005 r. pierwszy w dziejach biskup Rzymu z Polski jest jednym z najszybciej wyniesionych na ołtarze w czasach nowożytnych. Błogosławionym ogłosił go 1 maja 2011 r. obecny papież-senior Benedykt XVI, a 27 kwietnia 2014 roku kanonizował go pierwszy biskup Rzymu z Argentyny i Ameryki Łacińskiej – Franciszek.

Uczestników dyskusji – w tym gościa specjalnego redaktora Piotra Kraśkę – przywitał przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. W krótkim wystąpieniu oddał hołd nieżyjącemu papieżowi i przypomniał związki Jana Pawła II z miejscem spotkania – Częstochową.

Piotr Kraśko ocenił, że dwa miesiące 2005 roku – marzec i kwiecień – gdy świat żegnał umierającego Jana Pawła II były najważniejszym momentem jego kariery zawodowej.

Kraśko jako reporter relacjonował dla Telewizji Polskiej to wyjątkowe, także w dziejach mediów, pożegnanie jednego z największych przywódców religijnych i politycznych XX wieku. – Mam wrażenie, że odejście Jana Pawła II zjednoczyło cały świat, nie tylko dziennikarski. (…) Nie było takiego wydarzenia w ostatnim półwieczu jak śmierć papieża, które by tak połączyło także polityków – mówił Kraśko.

Mówca przypomniał, że na uroczystości pogrzebowe Jana Pawła II przybyło m.in. aż trzech żyjących prezydentów największego światowego mocarstwa – Stanów Zjednoczonych. – Niezależnie od pojawiającej się, zwłaszcza na Zachodzie, krytyki Jana Pawła II za zbyt konserwatywny stosunek do aborcji czy związków partnerskich, w kwietniu 2005 roku wszystkie światowe media i przywódcy oddali hołd zmarłemu papieżowi – podsumował Kraśko.

Dziennikarz wspominał również ostatnie dni życia Jana Pawła II, w tym poruszającą audiencję, w czasie której papież nie był w stanie przemówić i stojąc w oknie pobłogosławił zgromadzonych na placu św. Piotra wiernych znakiem krzyża. – Był to jedyny chyba moment w historii mediów, gdy stacje informacyjne na całym świecie transmitowały długą, przejmującą ciszę – zauważył. Stwierdził, że do końca życia pozostanie mu w pamięci widok tysięcy ludzi spontanicznie biegnących na plac św. Piotra na wieść o śmierci papieża i burzę oklasków, którymi wierni pożegnali zmarłego.

Uczestnicy dyskusji zastanawiali się nad dziedzictwem Jana Pawła II i tym, na ile trwałe okazało się jego przesłanie. Papież towarzyszył Polakom w najbardziej przełomowych momentach historii – w trakcie karnawału Solidarności, przemian 1989 roku, czy w chwili wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Przypomniano, że słowa Karola Wojtyły były dla wielu rodaków drogowskazem, nie tylko w sprawach religijnych. W tym kontekście podkreślono poparcie Jana Pawła II dla europejskich aspiracji Polski. – Wobec obecnych sporów i konfliktów w Polsce widać, jak bardzo brakuje nam głosu Jana Pawła II – podsumował gorzko Kraśko.

Dziennikarz podkreślał, że papież miał niezwykły dar rozmowy z ludźmi o najróżniejszych poglądach. Jednocześnie otwarcie na drugiego człowieka nie przeszkadzało Wojtyle w stanowczej obronie wyznawanych wartości. Papież nie wahał się wypowiadać słów, które były nie pomyśli polityków jak wtedy, gdy strofował amerykańską administrację za wojnę w Iraku.

Zebrani na spotkaniu częstochowskiego Klubu Obywatelskiego wyrazili przekonanie, że Jan Paweł II zapoczątkował wielką zmianę, także w relacjach Kościoła hierarchicznego z wiernymi. Uznano że pontyfikat Wojtyły przetarł szlak dla bardziej bezpośredniego kontaktu papieża z ludźmi. Obecna głowa Kościoła katolickiego – Franciszek – kontynuuje pod tym względem dzieło poprzednika.

Uczestnicy Klubu wyrazili nadzieję, że spotkanie obecnego papieża z młodymi podczas Światowych Dni Młodzieży okaże się organizacyjnym sukcesem, a dla jego uczestników – generacyjnym przeżyciem, niczym pielgrzymki Jana Pawła II do kraju.

Debatę moderował filozof i teolog Jarosław Makowski.