Newsletter

Debata: Czy eksportować broń na Ukrainę?

Redakcja Instytutu, 27.02.2015
Wypracowanie konsensusu w kwestii Ukrainy jest nadrzędnym zadaniem polskiej klasy politycznej

Wypracowanie konsensusu w kwestii Ukrainy jest nadrzędnym zadaniem polskiej klasy politycznej

CC-BY-SA-2.0. Autor: Guillaume Speurt

27 lutego br. odbyła się w Instytucie Obywatelskim debata „Czy Polska powinna eksportować broń na Ukrainę?”. Dyskusję można było śledzić na profilu twitterowym Instytutu Obywatelskiego – @IObywatelski.

W spotkaniu, prowadzonym przez dyrektora IO Bartłomieja Sienkiewicza, wzięli udział Tomasz Siemoniak – wiceprezes Rady Ministrów, minister Obrony Narodowej, prof. Bogdan Góralczyk – politolog, sinolog, były dyplomata, stały komentator Instytutu Obywatelskiego, dr Łukasz Jasina – historyk i analityk, Marek Krząkała – poseł Platformy Obywatelskiej, zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, Grzegorz Kuczyński – dziennikarz portalu tvn24.pl oraz Michał Szułdrzyński – dziennikarz Rzeczpospolitej i Paweł Wroński – publicysta Gazety Wyborczej.

Dyskutanci byli zgodni, że od sytuacji na naszej wschodniej granicy zależy bezpieczeństwo i stabilność Polski. Zwracali uwagę na specyfikę położenia naszego kraju w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę. Polska jest bowiem jedynym państwem Unii Europejskiej i NATO graniczącym z obiema stronami konfliktu. Ta bezprecedensowa sytuacja powinna skłaniać do wstrzemięźliwości w podejmowaniu decyzji dotyczących zaangażowania w wojnę na Ukrainie oraz wypracowywania wspólnej strategii z sojusznikami.

1

2

Dyskutując o roli Polski w konflikcie rosyjsko-ukraińskim eksperci podkreślali, że musimy pragmatycznie oceniać nasze możliwości poprawy sytuacji gospodarczo-militarnej na Ukrainie. Zdaniem zaproszonych gości racjonalna diagnoza polskiego potencjału prowadzi do konkluzji, że Polska powinna grać w międzynarodowym zespole i szukać wsparcia dla kwestii ukraińskiej u silniejszych partnerów.

3

4

Dyskutanci oceniali również konsekwencje sytuacji na Wschodzie dla polskiej sceny politycznej. Zdaniem uczestników debaty po raz pierwszy od wielu lat pomiędzy głównymi siłami partyjnymi ujawniły się tak głębokie różnice w postrzeganiu wyzwań stojących przed polską polityką zagraniczną. Według ekspertów kluczowe jest teraz wypracowanie wewnątrzpolitycznego konsensusu w kwestii wschodniego sąsiada oraz postrzeganie Ukrainy jako elementu polskiej racji stanu. Zgodnie przestrzegano również przed podnoszeniem temperatury politycznego i medialnego sporu wokół kwestii ukraińskiej w roku wyborczym w Polsce.

5

6

Zaproszeni goście zastanawiali się nad dalszym rozwojem sytuacji w Rosji, także po ewentualnej zmianie władzy na Kremlu. Zgodzono się, że strategicznymi celami Federacji pozostaną: powrót do pozycji mocarstwa, destabilizowanie relacji wewnątrz NATO i Unii Europejskiej oraz wyparcie USA z europejskiej przestrzeni bezpieczeństwa.

7
8
Dyskutanci nie byli jednak jednomyślni co do zasadności dostarczania sprzętu wojskowego broniącym swojego terytorium Ukraińcom. Zaznaczano natomiast, że naszym wschodnim sąsiadom należy pomagać w przeprowadzaniu koniecznych reform społeczno-gospodarczych, a także w podnoszeniu możliwości obronnych ukraińskiej armii, np. poprzez pomoc ekspercką czy szkolenia.

9
10