Newsletter

Raport: Grecja wybiera

Redakcja Instytutu, 23.01.2015
Jak najbliższe wybory zmienią Grecję i Europę?

Jak najbliższe wybory zmienią Grecję i Europę?

Flaga Grecji

Przez ostatnie lata zły stan gospodarki i wysokie bezrobocie pogarszały nastroje społeczne w Grecji oraz destabilizowały sytuację polityczną. W grudniu, po nieudanej próbie wyboru prezydenta, rozwiązano parlament. W najbliższą niedzielę o jego składzie Grecy zagłosują w kolejnej już przedterminowej elekcji. Wybór ten jest jednak kluczowy nie tylko dla greckiego społeczeństwa, lecz także kondycji i stabilności całej Unii Europejskiej.

Sondaże pokazują, że największe szanse na zwycięstwo ma dziś skrajnie lewicowa partia Syriza (Koalicja Radykalnej Lewicy) pod przywództwem Alexisa Tsiprasa. Ten ostatni, jak podkreślają nasi komentatorzy, co prawda odrzuca promowaną wcześniej koncepcję wyjścia Grecji ze strefy euro czy nawet z Unii Europejskiej w ogóle. Problem jednak w tym, że cierpliwość europejskich przywódców do Grecji powoli się kończy. Dziś, w przypadku wygranej Syrizy, potencjalne scenariusze zostawienia Grecji samej sobie kreślą nawet Niemcy i Francja.

„Cokolwiek w Grecji 25 stycznia i tuż po tej dacie się stanie, tym razem na porządku dnia będzie nie tylko, jak przed paru laty, kwestia Grexit, lecz znacznie poważniejszy scenariusz Euroexit, czyli albo (mniej prawdopodobne) rozpad tej strefy, właśnie rozszerzonej o Litwę, albo (całkiem możliwe) wejście w „wąskie jądro” integracji,  z Grecją i innymi „nieudacznikami” poza burtą. Czego jednak możemy się spodziewać, gdy – patrząc i wyciągając wnioski z greckich doświadczeń, a jeszcze bardziej mając na względzie stan własnych kieszeni – do grona tych ostatnich dołączą w referendum Brytyjczycy?” – podsumowuje debatę o wadze decyzji Greków nasz komentator prof. Bogdan Góralczyk.

Przez ostatnie tygodnie zastanawialiśmy się na naszych łamach nad konsekwencjami greckiej elekcji. Analizowaliśmy sondaże oraz potencjalne powyborcze koalicje. Wreszcie kreśliliśmy sylwetki politycznych liderów. Na dwa dni przed decydującymi dla całej Europy wyborami zapraszamy ponownie do lektury naszych tekstów!

Redakcja Instytutu Obywatelskiego

Prof. Bogdan Góralczyk: Grexit czy Euroexit?

Michał Zieliński: Elekcja posłów greckich

Jan Gmurczyk: Grecja pozostanie w strefie euro

Jan Gmurczyk: Ekonomiczny przegląd Unii

Michał Zieliński: Po wyborach w Grecji