Newsletter

Miasta z wizją

Redakcja Instytutu, 10.01.2015
Instytut Obywatelski prezentuje publikację „Miasta z wizją”

Instytut Obywatelski prezentuje publikację „Miasta z wizją”, będącą podsumowaniem cyklu analiz o tym samym tytule. Można w niej znaleźć wszystkie teksty oraz infografiki, które ukazały się w ramach projektu na stronie IO.

Podczas pracy nad „Miastami z wizją” analitycy i eksperci przyglądali się ośrodkom z całego świata, które znalazły oryginalną ścieżkę rozwoju, m.in. Berlinowi, Dundee, Wiedniowi czy Kopenhadze. Miejscom, które – choć kiedyś niekoniecznie były postrzegane jako centra innowacyjności – mają dziś odwagę tworzyć rozwiązania dla współczesnych wyzwań i problemów.

Z obserwacji tych kreatywnych punktów na mapie Europy i świata wynika dwojaka korzyść. Pierwszą jest wiedza o strategiach, procesach i rozwiązaniach. Druga, znacznie ważniejsza lekcja to uświadomienie sobie, że każde miasto to specyficzny przypadek, a z problemami najlepiej radzić sobie skrojonymi na miarę rozwiązaniami.

Autorzy cyklu udowadniają, jak duży potencjał tkwi dziś w miejskich ośrodkach.  Podkreślają znaczenie tworzenia metropolii przyjaznych mieszkańcom, obywatelskiego dialogu i partycypacji. Wreszcie, pokazują, że kluczem do sukcesu jest nie tylko pomysł, ale również konsekwencja w jego realizacji.

Zapraszamy do lektury!

Wersja do pobrania: Miasta z wizją