Newsletter

KSIĄŻKA: Demokracja to MY: urządźmy nasz świat

Redakcja Instytutu, 21.10.2013
Instytut Obywatelski przedstawia ilustrowaną książeczkę „Demokracja to MY: urządźmy nasz świat”, przeznaczoną dla dzieci w wieku szkolnym. Jej autorką jest Aleksandra Kaniewska

Czy w demokracji wszyscy jesteśmy równi? Czy warto się angażować – brać udział w wyborach, kandydować do samorządu szkolnego czy organizować kampanie społeczne? Dlaczego w Japonii nikt nie rzuca papierków na ulicę? Kto wie, że w Portugalii kobiety dostały prawo do głosowania dopiero w 1974 roku?

Na te i na wiele innych pytań odpowiada najnowsza publikacja Instytutu Obywatelskiego zatytułowana „Demokracja to MY: urządźmy nasz świat”, która jest przeznaczona dla dzieci w wieku szkolnym. Jej autorką jest Aleksandra Kaniewska, analityk ds. polityki zagranicznej w Instytucie Obywatelskim.

Książeczka w przystępny sposób pokazuje, dlaczego każdy z nas ma swój udział w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego – poprzez działanie na polu osobistym (w rodzinie, szkole), lokalnym (na własnym podwórku, w kamienicy, dzielnicy, mieście), czy wreszcie na polu ogólnokrajowym i globalnym (np. głosując w wyborach). Na 32 stronach prześledzimy historie kilkoro dzieci, które zastanawiają się, jak działa otaczający je świat: czym jest konstytucja kraju, jak można wziąć udział w wyborach , co to jest dyskryminacja, jak zakłada się stowarzyszenie i fundację oraz dlaczego warto pomagać innym.

Działając tworzymy społeczeństwo obywatelskie – czyli Polskę, w której dobrze się żyje – niezależnie od tego, czy jest się dziewczynką czy chłopcem, kobietą czy mężczyzną, obywatelem starszym czy młodszym.

Każdy rozdział książeczki kończy sekcja ćwiczeń i tematów do debaty dla dzieci.

Jeśli chcą Państwo otrzymać papierowe wydanie publikacji, prosimy o kontakt mailowy: biuro@instytutobywatelski.pl.

Wersja do pobrania: Demokracja to MY: urządźmy nasz świat 

Zobacz też: Ekonomia jest prosta

Zapraszamy do lektury!