Newsletter

Co robię na liście płac PO? Wyjaśnienie

Aleksander Kaczorowski, 12.06.2013

„Na listach płac Platformy i PiS znaleźliśmy m. in. komentatorów i publicystów, którzy często wypowiadają się w mediach” – pisze „Gazeta Wyborcza” z dn. 12 czerwca br. Wyjaśniam więc, że na liście płac Platformy znalazłem się z własnej, nieprzymuszonej woli po tym, jak wiosną 2012 roku przestałem, przynajmniej we własnym odczuciu, być dziennikarzem. Po kilkunastu latach pracy w tym zawodzie, m.in. w „Wyborczej” i „Newsweeku”, postanowiłem zająć się czymś, co przyniesie ogółowi znacznie więcej pożytku, a mnie choć trochę satysfakcji (choć mniej gratyfikacji).

W ub. roku opublikowałem dwie książki eseistyczne i sporo tekstów, poświęconych kulturze, historii oraz perspektywom współpracy w Europie Środkowej. Napisałem też, bądź przełożyłem z języków czeskiego i słowackiego, kilka artykułów, zamieszczonych w publikacjach Instytutu Obywatelskiego, związanych z przewodnictwem Polski w Grupie Wyszehradzkiej. Wziąłem udział w kilku debatach, współorganizowanych przez Instytut, m.in. w spotkaniu poświęconym pamięci Tony’ego Judta w Instytucie Austriackim. Prowadzę też na stronie Instytutu blog poświęcony Europie Środkowej (choć przyznaję, że ostatnio go zaniedbałem).

Od kilku lat nie jestem sympatykiem, ani wyborcą PO, czemu daję wyraz w swoich publikacjach prasowych, znanych kierownictwu IO, lecz być może przeoczonych przez dziennikarki „Wyborczej”. Ich zdaniem „często” wypowiada się w mediach ktoś, kto jak ja ostatni raz wystąpił w telewizyjnym programie publicystycznym pięć lat temu. Przyznaję, w radio bywam częściej, trzy-cztery razy w roku, w audycjach literackich. W tej sytuacji zainteresowanie okazane mojej skromnej osobie przez koleżanki z dawnej redakcji postaram się potraktować jako dowód życzliwej pamięci.

Aleksander Kaczorowski, publicysta, eseista, tłumacz literatury czeskiej, redaktor naczelny kwartalnika „Aspen Review Central Europe”; były szef „Gazety Środkowoeuropejskiej”, „Gazety Świątecznej” i działu publicystyki „Gazety Wyborczej”, w której pracował w latach 1995-2002; następnie zastępca redaktora naczelnego tygodników „Newsweek” (2002-2003; 2006-2010) i „Forum” (2004-2006). Autor kilkuset recenzji, wielu artykułów, esejów i wywiadów prasowych, a także kilku książek, ostatnio „Ballada o kapciach” (2012) i „Praski elementarz” (2012)