Newsletter

ANALIZA: Kopenhaga – jedno z najbardziej „zielonych” miast na świecie

Redakcja Instytutu, 04.09.2013
Przez wielu ekspertów Kopenhaga uważana jest za najbardziej zrównoważone rozwojowo miasto w Europie

Instytut Obywatelski prezentuje analizę Kopenhaga – jedno z najbardziej „zielonych” miast na świecie. Jej autorem jest Radosław Widłak. Analiza jest częścią cyklu publikacji pod nazwą „Miasta z wizją”.

CC0 Public Domain. Autor: tpsdave

Fragment analizy:

Rząd duński stara się, aby rozwiązania ekologiczne nie były obciążeniem dla systemu ekonomicznego, tylko motorem rozwoju. Duńska gospodarka znajduje się w czołówce rankingów poziomu innowacyjności. Obecnie plasuje się na 3. miejscu, po Szwecji i Finlandii. Programy innowacyjności przedstawiane przez rząd Danii co jakiś czas zakładają wzrost liczby firm innowacyjnych.

Zgodnie z założeniami działającego do 2010 roku programu, z rozwiązań innowacyjnych miało korzystać co najmniej 45 procent małych przedsiębiorstw, 55 procent średnich firm i aż 75 procent korporacji. Tak ambitne cele zmusiły przedsiębiorców do działań i zatrudniania coraz bardziej wykwalifikowanej kadry, a naukowców do wzmożonej pracy, ponieważ za ich wynalazkami stał realny kapitał, który w dodatku miał stale wzrastać. Wymogiem jest, by w małych firmach było zatrudnionych 12 procent osób z wyższym wykształceniem, a w średnich – 70 procent.

Obecnie ten odsetek jest nieznacznie wyższy, jednak pokazuje przyszłościową politykę państwa. Tak naprawdę osoby wykształcone stanowią o potencjale i konkurencyjności gospodarki. Mając pewne zatrudnienie, nie chcą wyjeżdżać z kraju – zwłaszcza gdy kraj ten znajduje się w czołówce, jeśli nie na pierwszym miejscu listy krajów, w których „chce się żyć”.

Wersja do pobrania: Kopenhaga – jedno z najbardziej „zielonych” miast na świecie

Zapraszamy do lektury!