Newsletter

Warszawa, 13.05.2013

Redakcja Instytutu, 10.05.2013
Debata inaugurująca projekt "Polacy – naród bezpaństwowy?”

Stowarzyszenie „Forum Młodych Dyplomatów” zaprasza na debatę inaugurującą projektu „Polacy – naród bezpaństwowy?”. Odbędzie się w ona 13 maja 2013 r. (poniedziałek) o godz. 18:45 w Biurze Krajowym FMD przy ul. Oleandrów 6 (II p.) w Warszawie.

Udział wezmą: Jakub MajmurekKrytyka Polityczna, Tomasz Mincer – Instytut Obywatelski, Marcin MoskalewiczRes Publica Nowa, Paweł RojekPressje.
Prowadzenie: Marcin KacperekForum Młodych Dyplomatów

Podstawą teoretyczną debaty jest twierdzenie, że z uwagi na brak istnienia suwerennej władzy państwowej w okresie tworzenia się nowoczesnego ruchu narodowościowego, pojęcie narodu w Polsce ogołocone zostało z „pierwiastka państwowego”. Powoduje to, że Polacy w nikłym stopniu postrzegają siebie samych jako wspólnotę losów politycznych, bezpośrednio identyfikującą się z organami i instytucjami państwa.

Celem debaty jest uzyskanie odpowiedzi na pytanie czy Polacy są w stanie uzupełnić własne pojmowanie narodu o „pierwiastek państwowy”, co przekładałoby się na wzrost zaufania do współobywateli oraz do organów i instytucji państwa, a także sprzyjałoby poczuciu wspólnoty losów politycznych i idei budowania ogólnonarodowych kompromisów ponad politycznymi podziałami.

Na Blogu FMD znajduje się artykuł „Polacy – naród bezpaństwowy?”, który będzie stanowił wstęp do dyskusji.

Spotkanie inauguruje projekt „Polacy – naród bezpaństwowy?”, w ramach którego odbędzie się szereg debat eksperckich dotyczących charakterystycznych cech narodowych Polaków, szczególnie w odniesieniu do instytucji państwa. Projekt jest całkowicie neutralny politycznie, a jednym z podstawowych założeń jest zapewnienie pełnego spektrum światopoglądowych orientacji.

Patronat honorowy: Fundacja – Instytut im. Lecha Wałęsy

Patronat medialny: Res Publica Nowa, Pressje

Partnerzy: Klub Jagielloński, Instytut Obywatelski, Projekt: Polska, Fundacja „Pomyśl o przyszłości”, Fundacja Energia dla Europy, Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego

Wydarzenie obecne jest również na portalu Facebook.

Serdecznie zapraszamy!