Newsletter

ANALIZA: Wiedeń – najwygodniejsze miasto na świecie

Redakcja Instytutu, 01.03.2013
Instytut Obywatelski prezentuje analizę „Wiedeń - najwygodniejsze miasto świata”. Jej autorem jest Michał Dobrzański

Instytut Obywatelski prezentuje analizę „Wiedeń – najwygodniejsze miasto świata”. Jej autorem jest Michał Dobrzański. Analiza jest pokłosiem cyklu publikacji pod nazwą „Miasta z wizją”.

Fragmenty analizy:

Wiedeń – niegdyś tygiel kultur, główny ośrodek Austro-Węgier, wielkiego i wielonarodowościowego kraju w Europie Środkowej, dziś wyrobił sobie w świecie nową markę. Jest nią wysoka jakość życia mieszkańców, ciągle na nowo potwierdzana przez kolejne międzynarodowe rankingi, która stanowi powód do dumy i identyfikacji samych wiedeńczyków. Owa Gemütlichkeit, czyli po polsku coś, co na potrzeby tego tekstu roboczo nazwiemy „wygodą codzienności”, to właśnie to, czego w polskich miastach nadal bardzo brakuje.

Co jest kluczem do sukcesu Wiednia? To jakość przestrzeni między budynkami, którą ludzie wykorzystują do poruszania się. Dlatego właśnie analizując sukces austriackiej stolicy, warto w pierwszej kolejności sięgnąć po Wiedeński Plan Ruchu („Masterplan Verkehr Wien”), dokument uchwalony w 2003 r. i od tego czasu konsekwentnie wdrażany.

(…)

Oczywiście mimo to wiele osób musi podróżować po mieście. W Wiedniu bardzo duży nacisk kładzie się na jakość podróży komunikacją zbiorową, po to, aby mieszkańcy nie wpadli na pomysł skorzystania z samochodu. Od lat konsekwentnie wdrażane jest podejście do pasażerów nie jako do „materiału przewozowego”, lecz jako „zadowolonych klientów”. Miasto i zarządca komunikacji zbiorowej starają się możliwie wychodzić naprzeciw wszystkim potencjalnym grupom pasażerów, kładąc szczególny nacisk na to, aby także osoby z ograniczeniem mobilności: starsze, z wózkami dziecięcymi lub większymi torbami itd., mogły z łatwością skorzystać z oferty przewozowej.

Wersja do pobraniaWiedeń – najwygodniejsze miasto na świecie

Zapraszamy do lektury