Newsletter

Kościół katolicko – radykalny

Aleksandra Kaniewska, 14.03.2013
Wkraczamy w fazę, w której Kościół staje się radykalnie katolicki

Wkraczamy w fazę, w której Kościół staje się radykalnie katolicki. Quasi-katolicy, tzw. katolicy od święta, to przegrani, tak socjologicznie jak i teologicznie – twierdzi George Weigel, amerykański pisarz katolicki, autor bestsellerowej biografii Jana Pawła II.

Aleksandra Kaniewska: W Watykanie trwa konklawe, które wybierze nowego papieża. Poprzedniego przywódcę stolicy Piotrowej, kardynała Josepha Ratzingera, określano mianem “Papieża mimo woli”, nawiązując do znanego filmu Nanni’ego Morettiego, „Habemus Papam”.
George Weigel: Przyznam, że tego filmu nie widziałem. Ale zna Pani kogoś przy zdrowych zmysłach, kto chce zostać papieżem? Ja nie.

Idealny papież to…
Nie istnieją wybory idealne, na taki nie mamy więc szans. Jeśli Polacy traktują poważnie słowa Henryka Sienkiewicza z książki „Quo Vadis”, nawet Święty Piotr Apostoł miał poważne wady. Jest jednak kilku kandydatów, którzy z pewnością będą kontynuować drogę Jana Pawła II i Benedykta XVI. Bardzo im kibicuję.

Watykan pogrąża się w długach, skandale z molestowaniem seksualnym i pedofilią wśród księży są wciąż niewyjaśnione. Do tego dochodzi społeczna presja na hierarchów w wielu sprawach: aborcji, in vitro czy małżeństw jednopłciowych. Sam Benedykt XVI w swoim pożegnalnym liście wspominał, że czasy gwałtownie się zmieniają. Jaka więc będzie przyszłość Kościoła katolickiego?
To ważny moment. Jak wyjaśniam w mojej najnowszej książce “Evangelical Catholicism: Deep Reform in the 21st-Century Church” (“Katolicyzm ewangeliczny: głębokie reformy Kościoła w XXI wieku”), jedna era w historii Kościoła się skończyła, ale inna właśnie się zaczyna.

Czytaj całość

Źródło: Polityka