Newsletter

Zeszyty Instytutu: Matki, żony, przedsiębiorczynie

Redakcja Instytutu, 06.03.2013
W publikacji z cyklu Zeszyty Instytutu, zatytułowanej "Matki, żony, przedsiębiorczynie", przedstawiamy przegląd tekstów o kobietach, które ukazały się na stronie internetowej Instytutu Obywatelskiego

W publikacji z cyklu Zeszyty Instytutu, zatytułowanej „Matki, żony, przedsiębiorczynie”, przedstawiamy przegląd tekstów o kobietach, które ukazały się na stronie internetowej Instytutu Obywatelskiego.

Jaka jest dzisiejsza sytuacja kobiet – na rynku pracy, w domach, w społeczeństwie? Jak walczyć ze stereotypami? Czy potrzebujemy dziś nowego kontraktu płci? Temat zmieniającej się roli kobiet w biznesie, społeczeństwie, polityce i rodzinie poruszamy na łamach Zeszytów Instytutu Obywatelskiego „Matki, żony, przedsiębiorczynie”. W rozmowach, analizach i komentarzach autorstwa polskich i zagranicznych ekspertów obu płci zadajemy wiele pytań i nie na wszystkie uzyskujemy odpowiedzi. Większość badaczy i praktyków jest zgodna, ale tylko co do jednego: zmiana właśnie się dokonuje. Ale to wciąż raczej ewolucja niż rewolucja.

W pierwszym rozdziale publikacji biznesowemu potencjałowi kobiet przyglądają się m.in. prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Avivah Wittenberg-Cox, dyrektorka firmy konsultingowej 20First, Olga Grygier-Siddons, prezes zarządu firmy PwC i Marzena Haponiuk, socjolog z Instytutu Obywatelskiego.

Drugi rozdział to Kobieta i Społeczeństwo, w którym przypominamy teksty prof. Tomasza Szlendaka, socjologa, Krzysztofa Burnetko, dziennikarza, Magdaleny Świerczek, radcy prawnego i Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz, pełnomocniczki rządu ds. równego traktowania.

Z kolei konstytucjonalista prof. Wiktor Osiatyński i Elżbieta Łukacijewska, poseł do Parlamentu Europejskiego oceniają kobiecą twarz polityki i związane z nią wyzwania.

Zapraszamy do lektury i dyskusji!
Zespół Instytutu Obywatelskiego

Plik do pobrania: Matki, żony, przedsiębiorczynie