Newsletter

Polska prawica kocha amerykańskich republikanów

Jarosław Makowski, 05.12.2012
Prawicowy radykalizm jest reakcją na zmiany, jakie zachodzą w polskim społeczeństwie. A społeczeństwo powoli, ale jednak systematycznie się liberalizuje

Paradoksalnie im bardziej rodzima prawica przejawia oznaki żywotności – staje się antymodernistyczna i nacjonalistyczna – tym bardziej jest martwa. Prawicowy radykalizm jest reakcją na zmiany, jakie zachodzą w polskim społeczeństwie. A społeczeństwo powoli, ale jednak systematycznie się liberalizuje.

Dla polskiej prawicy wzorem politycznego zachowania jest Partia Republikańska. A dokładniej, jej najbardziej radykalne skrzydło, czyli prawicowi populiści z Tea Party. Rodzima prawica nie kryje zachwytu, gdy widzi polityków republikańskich, którzy nie otworzą ust, by nie podkreślać swoich radykalnych i konserwatywnych przekonań.

Świat amerykańskich konserwatystów jest prosty jak schemat cepa. Podatki? Zawsze są za wysokie. Państwo? Zawsze jest złe. Kobiety? Powinny siedzieć w domu i rodzić dzieci. Afroamerykanie i Latynosi? To darmozjady na garnuszku rządu federalnego. Młodzi? Rozwydrzeni i nieokrzesani. Geje i lesbijki? Przyczyna ataków terrorystycznych na Amerykę i huraganów niszczących Nowy Orlean czy ostatnio New Jersey. Intelektualiści? Banda komunistycznych wichrzycieli. Kim zatem według Partii Republikańskiej jest – zwróćmy uwagę na pierwsze słowo – „prawdziwy Amerykanin”?

Czytaj całość:

Źródło: Gazeta Wyborcza