Newsletter

RAPORT: „Unia po polsku: prezydencja 2011”

Redakcja Instytutu, 28.02.2011
Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z przygotowanym na zlecenie Instytutu Obywatelskiego raportem Konrada Niklewicza „Unia po polsku: prezydencja 2011”

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z przygotowanym na zlecenie Instytutu Obywatelskiego z okazji polskiego Przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej raportem Konrada Niklewicza „Unia po polsku: prezydencja 2011”.

Fragment raportu:

„Prezydencja nie jest czasem, w którym można promować na forum unijnym własne, narodowe interesy. Przyjęta od dekad praktyka jednoznacznie pokazuje, że zadaniem prezydencji jest przewodzenie Unii, a więc moderowanie różnic zdań pomiędzy poszczególnymi państwami członkowskimi, łagodzenie sporów – by proces legislacyjny mógł postępować naprzód.

Prezydencja ma służyć interesom całej Unii, a nie tylko państwa, które w danym momencie prezydencję sprawuje, chociaż w historii UE można odnotować kilka przypadków, gdypaństwa próbowały forsować własny projekt polityczny, bez zgody pozostałych krajów członkowskich – z różnym skutkiem”.

Wersja do pobrania: „Unia po polsku: prezydencja 2011”

Zapraszamy do lektury!