Newsletter

ANALIZA: Dundee. Nie tylko ekonomia

Redakcja Instytutu, 15.10.2012
Instytut Obywatelski prezentuje analizę „Dundee: Nie tylko ekonomia”. Jej autorem jest współpracownik Instytutu Obywatelskiego, Radosław A. Szymański

Instytut Obywatelski prezentuje analizę „Dundee: Nie tylko ekonomia”. Jej autorem jest współpracownik Instytutu Obywatelskiego, Radosław A. Szymański. Analiza jest pokłosiem cyklu publikacji pod nazwą „Miasta z wizją”.

Fragmenty analizy:

„Dundee – choć wciąż boryka się z problemami – jest w trakcie imponującej transformacji i przemiany z gospodarki industrialnej w postindustrialną. Miasto zaczęło pokonywać dystans, który dzielił je od dobrze prosperujących miast brytyjskich. Widać to choćby na przykładzie zarobków,które w latach 2001-11 wzrosły w Dundee o 38 proc., podczas gdy średnia brytyjska zwiększyła się w tym czasie o 33 proc.

Co najważniejsze, rozwój ekonomiczny, choć najbardziej zauważalny, nie jest tu odizolowany od rozwoju społecznego, edukacyjnego i artystycznego.

(…)

Dundee pokazuje, że zachęcając do aktywnej i dynamicznej współpracy między uniwersytetami i prywatnymi przedsiębiorstwami, edukacja może mieć bezpośrednie przełożenie na kondycję miasta. Miasto oferuje dwa, bardzo odmienne przykłady sukcesu mocno profilowanych kursów akademickich, pełniących rolę „zawodówek” XXI wieku.

Obecnie przemysł związany z naukami biologicznymi – mocna strona Uniwersytetu Dundee – ma aż 16 proc. udziału w lokalnej gospodarce. Sektor ten powstał niemal od zera w przeciągu ostatnich 20-25 lat”.

Wersja do pobrania Dundee: Nie tylko ekonomia

Zapraszamy do lektury!